Jedinica za kvalitet zlata – karat
Zlato je metal čiji se kvalitet meri u karatima. Karat zlata je univerzalna jedinica – to je tradicionalna mera čistoće plemenitih metala. Minimalna čistoća zlata može biti jedan karat, a maksimalna iznosi 24 karata. Dakle, u prevodu 24k sadrži 100% čistog zlata, 18k sadrži 75%, dok 14k zlato 58,5%. U Sjedinjenim Američkim državama sav zlatni nakit obeležen je brojem karata (24k, 18k, 14k) dok je u Evropi nakit u svom imenu sadrži procent koji se odnosi na procent zlata u leguri. Čisto zlato naziva se još fine gold i ono nosi oznaku 999. To znači da u leguri nema tragova drugih metala – ovo je najfiniji oblik zlata.
Sa druge strane, nakit od 18k zlata obeležava se i oznakom 750 jer sadrži 750gr čistog zlata u kilogramu nakita, odnosno 75%. Preostalih 25% nakita čine metali poput srebra, bakra i slično. Ova vrsta zlata ima blago prljavu zlatnu bolju, a sam nakit od 18k zlata je povoljniji u odnosu na 24k i 22k zlato.
14k zlato označava se kao 585 jer sadrzi 585 gr zlata u kilogramu nakita, što znači da se nakit sastoji sastoji se od 58,5% zlata i 41,5% legure. U pitanju je zlato bogate barokne boje, klasičnog sjaja koju većina kupaca bira prilikom kupovine vereničkog prstenja. Nakit izrađen od zlata ove karatraže je vrlo teško ogrebati ili saviti.
Boje zlata
Najčešće boje zlata su žuta, bela i roze. Na finalnu boju zlata najviše utiče procent drugih metala u leguri. Neretko se dešava da se belo zlato meša sa platinom – plemenitim metalom bele boje, izrazito mekanim. Njegova oznaka u periodnom sistemu elemenata je PT, a koristi se kao dekorativni element u izradi nakita.
Žuto zlato
Zlato ima toplu žutu boju u svom najčistijem obliku. I pored legiranja sa drugim metalima, kao što su srebro, nikl ili paladijum (tokom procesa stvaranja 14k ili 18k zlata) nakit zadržava svoju žućkastu nijansu. Bogatstvo zlatnom bojom direktno utiče na procenat zlata u svojoj leguri: 18k zlato ima bogatiju zlatnu boju od 14k zlata. Ova nijansa zlata je apsolutni klasik prilikom izbora burmi među ljudima različitih generacija.
Belo zlato
Izuzetno traženo, belo zlato predstavlja leguru čistog zlata i metala koji će dati belinu ovoj leguri. To su beli metali poput nikla i paladijuma. Često se mogu dodati i male količine cinka ili bakra što utiče na finalu strukturu i karakteristike zlata. Kada se leguri belog zlata dodaje nikl, onda se dobija znato čvršći materijal koji se koristi za izradu prstenja. Takođe, legura belog zlata meša se i sa paladijumom i tada se dobija mekana i savitljiva mešavina. Ova legura koristi se izradu komada sa dragim i poludragim kamenjem. Belo zlato kombinuje se i sa srebrom. Iako se ova dva metala mešaju, osnovna razlika između belog zlata i srebra je u tome što vremenom srebro tamni. Sa druge strane, belo zlato zadržava svoj sjaj i postojanost uprkos protoku godina. Zbog ovakvih karakteristika, ovaj tip zlata je prvi izbor prilikom izrade vereničkog prstenja. Dodaju mu se i neobični detalji poput cirkona, dijamanta ili drugog dragog kamenja za potpuni umetnički doživljaj.
Roze zlato
Iako je belo zlato juvelirska klasika i favorit, danas se sve više kupaca opredeljuje za nakit od roze zlata. Ovu nežnu, sofisticiranu nijansu zlatari dobijaju mešanjem žutog zlata sa visokim procentom bakra i srebra. Ova legura poznata je i kao Rose Gold. Dobra stvar kod ovog tipa zlata je što ono vremenom ne gubi na svom sjaju i prefinjenosti. Prisustvo bakra u leguri doprinosi vintage i romantičnom izgledu finalnog komada nakita. Često se roze zlato meša sa drugim plemenitim metalima – žutim zlatom, platinom ili belim zlatom. U poslednjih nekoliko godina komadi koji kombinuju zlato i rose gold su apsolutni hit među mladencima. Koju god nijansu zlata da izaberete, sigurni smo da će se ona slagati sa karakterom vaše ljubavi. Čekamo vas u Nušićevoj 7a kako bismo zajedničkim snagama odabrali komade koje ćete zauvek nositi.
Podeli sa prijateljima